آمریکا خریداران آب سنگین ایران را به تحریم تهدید کرد

به گزارش وبلاگ روشن، چند مقام آمریکایی گفته اند که دولت این کشور در حال رصد صادرات آب سنگین ایران است و ممکن است که مشتریان خارجی این محصول را تحریم کند.

آمریکا خریداران آب سنگین ایران را به تحریم تهدید کرد

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ روشن، بعضی مقام های دولت آمریکا به تازگی به یک نشریه آمریکایی گفتند که دولت این کشور در پی تحریم خریداران خارجی آب سنگین فراوری شده در ایران است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا که مایل به افشای نامش نبود، در گفت وگو با نشریه واشنگتن فری بیکن گفت که مقامات آمریکایی نگران گزارش هایی در زمینه تعاملات هسته ای ایران هستند و به همین دلیل در پی معین ناقضان تحریم های ایران خواهند بود.

اشاره این مقام آمریکایی به تحریم، ممنوعیت هایی است که آمریکا به صورت یکجانبه و بر خلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد و توافق هسته ای، علیه خرید آب سنگین از ایران وضع نموده است.

به نوشته فری بیکن، ایران در ماه های اخیر ذخایر آب سنگین خود را افزایش داده است. در حالی که دولت آمریکا محدودیت ها بر صادرات آب سنگین ایران را شدت بخشیده، بازرسان بین المللی اخیرا متوجه شدند که ایران در چهار نوبت آب سنگین خود را از ماه مه (اردیبهشت) به یک خریدار بین المللی فروخته است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در این زمینه گفت که خریداران آب سنگین ایران ممکن است با تحریم روبرو شوند.

این مقام آمریکایی در این زمینه گفت: ما گزارش هایی مبنی بر ادامه فروش آب سنگین از سوی ایران به خریداران بین المللی دریافت نموده ایم. ما به طور واضح گفته ایم که چنین تعاملاتی به طور بالقوه قابل تحریم هستند. ایران دلیل موجهی برای فعالیت در فراوری آب سنگین ندارد. رژیم ایران از برنامه هسته ای خود برای تحت فشار گذاشتن جامعه بین المللی و تهدید امنیت منطقه ای استفاده می نماید. مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا تاکید نموده که شدت یافتن موضوع هسته ای نه تنها مواضع ایران را تقویت نمی نماید بلکه بیشتر به انزوا و فشار این کشور منجر می گردد.

به نوشته این وبگاه، کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا تا به امروز به هویت خریداران آب سنگین ایران اشاره ننموده اند.

ایران بر اساس توافق هسته ای سال 2015 اجازه یافت تا آب سنگین هسته ای مازاد خود را بدون این که با تحریمی روبرو گردد به بازار بین المللی بفروشد. در زمان دولت باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا، واشنگتن دستکم 8.6 میلیون دلار آب سنگین از ایران خریداری کرد.

این وبگاه در انتها بر اساس اخبار تایید نشده کارشناسان هسته ای نوشت که به احتمال بسیار زیاد روسیه خریدار آب سنگین ایران است.

جمهوری اسلامی ایران تا به امروز در چهار گام از تعهدات خود کاسته است. گام چهارم چندی قبل با گازدهی به سانتریفیوژهای نصب شده در تاسیسات فردو و غنی سازی 4.5 درصدی در این تاسیسات شروع شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آمریکا خریداران آب سنگین ایران را به تحریم تهدید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا خریداران آب سنگین ایران را به تحریم تهدید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید