افزایش هزینه ثبت نام کنکور های سال آینده منوط به تصویب هیئت دولت است ، ثبت نام دکتری 99 فعلا با همان قیمت سال گذشته

به گزارش وبلاگ روشن، رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: افزایش 35 درصدی هزینه ثبت نام کنکور های سال 99 طبق مصوبه کمیسیون فرهنگی تا زمانی که به تصویب هیئت دولت نرسد، اجرایی نمی گردد.

افزایش هزینه ثبت نام کنکور های سال آینده منوط به تصویب هیئت دولت است ، ثبت نام دکتری 99 فعلا با همان قیمت سال گذشته

ابراهیم خدایی رییس سازمان سنجش آموزش کشور در تبادل نظر با خبرنگار دانشگاه وبلاگ روشن درباره موضوع گران شدن هزینه ثبت نام کنکور های سال 99 اعلام کرد: آنالیز و مشخص هزینه خدمات ثبت نام دریافتی از داوطلبان شرکت در آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز آزمون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سوی دولت به کمیسیون فرهنگی ارجاع داده شده است.

خدایی در پاسخ به این سوال که چرا مشخص هزینه ها در کمیسیون فرهنگی مورد آنالیز قرار می گیرد، گفت: این موضوع تصمیم دولت است و تصمیم گیری درباره آنالیز هزینه ها از سوی دولت به کمیسیون فرهنگی ارجاع شده است، البته آنالیز این موضوع در کمیسیون فرهنگی یا آموزش زیاد تفاوتی ندارد چرا که تمامی کارشناسان و مسئولانی که باید نسبت به مشخص هزینه ها اظهار نظر داشته باشند، در کمیسیون فرهنگی حضور داشتند و از این نظر مسئله ای ایجاد نمی گردد.

افزایش قیمت، با چه محاسباتی؟

وی درباره چگونگی مشخص قیمت جدید برای ثبت نام آزمون ها، ادامه داد: مطابق قانون پس از برآورد هزینه های ثبت نام و برگزاری کنکور های مختلف (شامل هزینه 120 هزار عوامل اجرایی، کاغذ، قرنطینه، طرح و ارسال سوال، حوزه های اجرایی و غیره)، به نرخ روز تعرفه پرداختی داوطلبان پیش بینی می گردد و پس از برگزاری جلسات متعددی در دولت، سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده و همچنین سازمان برنامه و بودجه نهایتا مبلغی پیشنهاد می گردد.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه افزایش 35 درصدی هزینه ثبت نام کنکور ها در کمیسیون فرهنگی دولت پس از پیشنهاد، تصویب شد، گفت: علیرغم تصویب مبلغ در کمیسیون فرهنگی، اما به لحاظ وضعیتی که برای بنزین در کشور رخ داد این موضوع به صحن دولت نرفت تا تصویب نهایی گردد، بنابراین، چون هنوز افزایش 35 درصدی هزینه ثبت نام کنکور ها به تصویب دولت نرسیده است، فعلا برای ثبت نام کنکور دکتری 99 داوطلبان با همان تعرفه مصوب سال گذشته (یعنی مبلغ 75 هزار تومان) ثبت نام خود را انجام می دهند.

قیمت فعلی ثبت نام کنکور موقت است

داوطلبان کنکور دکتری 98 مبلغ 60 هزار تومان را جهت ثبت نام پرداخت کردند، درحالی که سال جاری این میزان برای داوطلبان کنکور دکتری سال 99 اندکی بیشتر و در حدود 75 هزار تومان است، خدایی در این باره گفت: مصوبه دولت برای افزایش قیمت ثبت نام کنکور دکتری سال 98، خاتمه آذرماه 97 ابلاغ شد که، چون مهلت ثبت نام در آن موقع به خاتمه رسیده بود، تمامی داوطلبان با قیمت 60 هزار تومان ثبت نام شده بودند، بنابراین به صورت موقت براساس همان مصوبه سال گذشته نسبت به اخذ هزینه ثبت نام کنکور ها اقدام خواهد شد، درحقیقت درحال حاضر هنوز دولت افزایش قیمت کنکور های سال 99 را در دستور کار خود قرار نداده است و تا زمانی که قیمت های مصوب شده در کمیسیون فرهنگی به تصویب دولت نرسد، مطابق مصوبه سال گذشته هیئت دولت اقدام می گردد.

وی ادامه داد: معمولا بدین صورت است که تا هیئت دولت افزایش قیمتی را مصوب نمی کرد، موضوع رسانه ای نمی شد، اما این یک مورد قبلا از تصویب نهایی در رسانه ها به سرعت پیچید. سازمان سنجش حتی برای حقوق کارمندان و عوامل اجرایی اش، بودجه ای از دولت دریافت نمی نماید بنابراین با توجه به آنکه هزینه های مصرفی به خصوص کاغذ افزایش پیدا نموده است اگر به نوعی افزایش قیمت صورت نگیرد، در بحث اجرا، کیفیت آزمون های ما به شدت کاهش پیدا می نماید.

کنکورهای سراسری از چه زمانی الکترونیکی برگزار می شوند؟

رییس سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای الکترونیکی برگزار گردیدن کنکور ها در آینده دارند، بیان کرد: کنکور به لحاظ حجم وسیعی که دارد به خاطر نبود امکانات سایت و غیره، برگزاری الکترونیکی آن سخت است. همیشه کوشش کردیم آزمون های کوچک تر را به سمت الکترونیکی شدن پیش ببریم همانطور که در حال حاضر آزمون زبان تولیمو کاملا به صورت الکترونیکی برگزار می گردد لذا برای الکترونیکی شدن کنکور ها باید شبکه ای از سایت های مطمئن و تحت نظارت ایجاد گردد که این فرآیند هزینه های زیادی را دربردارد از این رو هنوز برای الکترونیکی برگزار گردیدن کنکور چشم اندازی نداریم.

لازم به ذکر است، جلسه اصلی کمیسیون فرهنگی دولت به منظور آنالیز پیشنهاد مشترک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی با عنوان مشخص هزینه خدمات ثبت نام دریافتی از داوطلبان شرکت در آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز آزمون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سال (1399) روز یکشنبه 19 آبان به ریاست صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور خدایی، رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور، بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و نمایندگان معاونت حقوقی رئیس جمهور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 1398 وسایر اعضای کمیسیون و نمایندگان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی برگزار گردید و در این جلسه خدایی، افزایش حدودا 3 برابری نرخ خدمات طی سال گذشته را دلیلی برای افزایش هزینه ثبت نام آزمون ها بیان کرد.

در خاتمه آن جلسه اعضای کمیسیون با متن مصوب کمیسیون تخصصی که منجر به افزایش 35 درصدی حق ثبت نام آزمون های ورودی وزارت علوم، تحقیقات فناوری و وبهداشت درمان و آموزش پزشکی خواهد شد، موافقت کردند، اما این موضوع پس از طرح و تصویب در هیئت وزیران قابلیت اجرا خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "افزایش هزینه ثبت نام کنکور های سال آینده منوط به تصویب هیئت دولت است ، ثبت نام دکتری 99 فعلا با همان قیمت سال گذشته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش هزینه ثبت نام کنکور های سال آینده منوط به تصویب هیئت دولت است ، ثبت نام دکتری 99 فعلا با همان قیمت سال گذشته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید