این خانم جای مورالس را گرفت، عکس

به گزارش وبلاگ روشن، ایسنا نوشت: رئیس سنای بولیوی قدرت را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور آمریکای لاتین بر عهده گرفت. مورالس مستعفی اما از تبعید خود خواسته در مکزیک قول داد تا به مبارزات سیاسی ادامه دهد.

این خانم جای مورالس را گرفت، عکس

به گزارش خبرگزاری رویترز، جینین آنی یز 52 ساله به عنوان رهبر سنای بولیوی توانست مقام ریاست جمهوری موقت را به دست آورد. طبق قانون اساسی بولیوی، او پس از استعفای اوو مورالس از مقام ریاست جمهوری و معاونش در روز یکشنبه، عالی ترین مقام این کشور آمریکای لاتین محسوب می گردد.

جلسه پارلمانی برای انتصاب رسمی او از سوی قانونگذاران حزب چپگرای اوو مورالس که این تحولات را غیر قانونی می دانند، بایکوت شد. جینین آنی یز از جناح راستگرا و مخالف مورالس بود. او در میان تشویق قانونگذاران اپوزیسیون گفت: با توجه به غیبت قطعی رئیس جمهوری و معاون رئیس جمهوری، من به عنوان رئیس سناتورها بلافاصله ریاست جمهوری را همان طور که در دستورالعمل پیش بینی شده است، بر عهده می گیرم.

مشخص نیست که آیا این اقدام باعث ناآرامی در لاپاز، پایتخت بولیوی سایر شهرهای این کشور خواهد شد یا خیر. تصاویر ویدئویی روز سه شنبه نشان داد که پلیس با حامیان مورالس در شهر کوچابامبا و اعتراض نمایندگان نقابدار که خواهان جنگ داخلی شده اند، درگیر شد.

یک سناتور از حزب مورالس هم خواهان شروع اعتراضاتی تا زمان بازگشت مورالس و تکمیل ریاست جمهوری او شد. مورالس پس از انتخابات جنجالی 20 اکتبر خود را پیروز دانست و برای چهارمین بار قدرت را به دست گرفت. با این حال، تداوم اعتراضات خشونت بار مانع از ادامه کار او شده و این رهبر بومی سابق بولیوی سه شنبه بعد از دریافت پناهندگی سیاسی از مکزیک، راهی مکزیکو سیتی شد.

مورالس سه شنبه انتصاب جینین آنی یز به عنوان رئیس جمهوری موقت را بخشی از حیله گری و کودتای فاجعه بار تاریخ بولیوی دانست. او همچنین از مکزیک تشکر نموده و دوباره اتهام زنی علیه رقبایش را که او را در کودتا از قدرت عزل کردند، از سر گرفت.

رئیس جمهوری مستعفی بولیوی پس از فرود هواپیمایش در یک کنفرانس خبری گفت که به این دلیل از بولیوی فرار نموده است که جانش در خطر بوده است و همچنین اضافه کرد که او قربانی کودتای راستگرایان شده است. مورالس از دولت مکزیک به خاطر نجات جانش تشکر کرد.

مورالس گفت، یکشنبه گذشته (10 نوامبر) تحت فشار پلیس و ارتش بولیوی مجبور به استعفا شده است تا حمام خون به راه نیافتد. او گفت: تا وقتی که زنده هستم در عرصه سیاست فعال خواهم بود، مبارزه ادامه دارد و همه مردم دنیا حق دارند تا خود را از تبعیض و تحقیر آزاد نمایند. مورالس در فرودگاه مورد استقبال مارسلو ابرارد، وزیر خارجه مکزیک نهاده شد.

مارسلو ابرارد، وزیر خارجه مکزیک گفت برای ساعات طولانی به هواپیمای دولت مکزیک اجازه پرواز داده نمی شد. او همچنین در توییتی نوشته بود که عملیات انتقال مورالس بیست و چهار ساعت به طول انجامید. به گفته او، کشورهای آمریکای جنوبی به دلایل سیاسی به هواپیمای دولت مکزیک اجازه عبور نمی دادند. ابرارد همچنین در توییتی از کوشش سفرای مکزیک در بولیوی، اکوادور، پرو، برزیل و پاراگوئه برای هماهنگی عبور هواپیمای حامل مورالس تشکر کرد.

همزمان با استعفای مورالس تعدادی از هوادارانش به خیابان ها آمدند و درگیری هایی میان هواداران او و پلیس در گرفت. مورالس هنگام ترک بولیوی در توییتی نوشته بود، ترک بولیوی برایش دردناک است اما با قدرت و انرژی بیشتری باز خواهد گشت.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "این خانم جای مورالس را گرفت، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این خانم جای مورالس را گرفت، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید