بازتاب های سفر ظریف در رسانه های آسیای مرکزی

به گزارش وبلاگ روشن، سفر وزیر امور خارجه کشورمان به 4 جمهوری آسیای مرکزی هم زمان با حضور وزیر دفاع تاجیکستان در تهران طی روزهای اخیر مورد توجه رسانه های کشورهای این منطقه قرار گرفته است.

بازتاب های سفر ظریف در رسانه های آسیای مرکزی

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ روشن، بسیاری از رسانه ها سفر وزیر امور خارجه کشورمان به تاجیکستان و یک هفته بعد به چهار کشور دیگر آسیای مرکزی را نشانه ای از رویکرد جدید ایران به این منطقه راهبردی در نظر گرفته اند.

محمدجواد ظریف عصر یکشنبه 8 فروردین برای شرکت در اجلاس قلب آسیا-روند استانبول راهی دوشنبه، پایتخت تاجیکستان شد. وی همچنین از تاریخ 16 فروردین دور جدید سفرهای خود به آسیای مرکزی را با بازدید از ازبکستان شروع کرد.

ظریف پس از آن نیز ملاقاتهایی با مقامات قرقیزستان در بیشکک و قزاقستان در نورسلطان ترتیب داد. ترکمنستان نیز آخرین سفر وزیر امور خارجه کشورمان در آسیای مرکزی بود. در همین بازه، وزیر دفاع تاجیکستان نیز به منظور برگزاری بعضی مذاکرات و رایزنی ها در حوزه همکاری های دفاعی به تهران سفر کرد.

ازبکستان

در ازبکستان تقریباً تمام رسانه های عظیم سفر وزیر امور خارجه کشورمان به تاشکند و ملاقات با مقامات این کشور را به طور کامل پوشش دادند.

خبرگزاری رسمی دولتی ازبکستان UZA به آنالیز جزئیات رسمی ملاقاتهای وزیر امور خارجه با مقامات ازبکستان پرداخت. خبرگزاری KUN نیز که از جمله پربازدیدترین رسانه های ازبکستان محسوب می گردد، ضمن پوشش اخبار سفر ظریف، این ملاقاتها را نشانه ای از توسعه روابط دو کشور بیان کرد.

روزنامه Uzdaily نیز با اشاره به علاقه مندی ایران به شرکت در کنفرانس آسیای مرکزی و جنوبی: ارتباطات منطقه ای، نقش همکاری های ایران و ازبکستان را در مساله افغانستان مهم ارزیابی کرد.

پایگاه گازیتا نیز در گزارشی به ابعاد مختلف روابط اخیر ایران و ازبکستان در حوزه لغو ویزا، کاهش تعرفه های گمرکی، برقراری پروازهای منظم از تهران به تاشکند و بخارا و دیگر حوزه های تعامل دو کشور پرداخت.

خبرگزاری دریا نیز گزارش خود را بر امضای سند تفاهم نامه همکاری وزارتخانه های خارجه دو کشور با تاکید بر سفر سال 2018 عبدالعزیز کامل اف به تهران متمرکز کرد.

قرقیزستان

خبرگزاری دولتی خبر با اشاره به ملاقاتهای ظریف با سادیر جباروف، رئیس جمهور و روسلان قزاق بایف، وزیر امور خارجه قرقیزستان، روابط دو کشور را رو به رشد توصیف کرد.

خبرگزاری آکی پرس نیز با پوشش ملاقاتهای ظریف، دعوت رسمی وزیر امور خارجه ایران از همتای قرقیزی و نیز رئیس جمهور این کشور به تهران را مورد تاکید قرار داد.

پایگاه خبری-تحلیلی کاکتوس با انتشار گزارشی تحت عنوان راه ها و ترانزیت: چه حوزه های دیگری، تجار ایرانی را به قرقیزستان جلب می نماید؟ به آنالیز مهم ترین ابعاد تعاملات ایران و قرقیزستان پرداخت.

در این گزارش به میزان زیادی بر پتانسیل های همکاری دو کشور در حوزه ترانزیت تاکید شده است. خبرگزاری 24 اما تیتر خود را بر دعوت رسمی از سادیر جباروف برای سفر به ایران اختصاص داد.

پایگاه های خبری و رسانه های دیگر قرقیزستان نیز از جمله پایگاه آسیای مرکزی، بارکلد، روزنامه وچرنی بیشکک و ... همگی به پوشش ملاقاتهای وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات قرقیز پرداختند.

قزاقستان

در میان رسانه های کشورهای آسیای مرکزی بیشترین بازخوردها در رسانه های قزاقستان مشاهده می گردد.

کازاینفورم به عنوان خبرگزاری رسمی دولتی این کشور در صفحه روسی خود به تنهایی 6 گزارش مختلف از ابعاد گوناگون سفر وزیر امور خارجه کشورمان به قزاقستان از جمله در حوزه تجارت، چشم انداز توسعه همکاری ها و ملاقاتهای سیاسی ظریف منتشر کرد.

پایگاه خبری- تحلیلی نور نیز در گزارش خود به دعوت رسمی از قاسم ژومارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان به تهران توسط ظریف پرداخت. پایگاه خبری زاکون نیز که یکی از پربازدیدترین خبرگزاری های قزاقستان محسوب می گردد، در چند گزارش اخبار سفر وزیر امور خارجه کشورمان به این کشور را پوشش داد.

به همین دلیل پایگاه خبری-تحلیلی بایگه نیوز با تاکید بر ظرفیت های ترانزیت در همکاری های دو کشور، دسترسی قزاقستان به خلیج فارس به واسطه همکاری با ایران را در تیتر اصلی خود مورد تاکید قرار داد. در این گزارش همچنین بر ضرورت توسعه همه ابعاد روابط در مورد بهره مندی از ظرفیت های ترانزیتی نیز تاکید شد.

پایگاه خبری-تحلیلی کاپیتال نیز با انتشار یک گزارش در مورد کاهش واردات گوشت قرمز از قزاقستان توسط ایران، در گزارش دیگری که در همان روز منتشر شد با اشاره به کاهش 37 درصدی مبادلات تجاری دو کشور در سال 2020، بر توافقات انجام شده میان طرفین در زمینه توسعه مبادلات تجاری تاکید نمود.

تاجیکستان

اگرچه وزیر امور خارجه کشورمان سفر خود را به تاجیکستان حدوداً یک هفته قبل به سرانجام رسانده بود، ولیکن بازخورد دیگر سفرهای ظریف به آسیای مرکزی و همچنین اخبار و تحولات مربوط به ملاقاتهای شیرعلی میرزا، وزیر دفاع تاجیکستان در تهران در رسانه های این کشور پوشش داده شدند.

خبرگزاری رسمی و دولتی خاور طی اخباری که در صفحات فارسی و تاجیکی خود منتشر کرد، به سفر وزیر دفاع این کشور به تهران اشاره نمود. پایگاه روزنامه فرژ طی گزارشی به سفر محمدجواد ظریف به ازبکستان پرداخت و بر ابعاد توسعه مناسبات تهران و تاشکند تاکید نمود.

صفحه تاجیکی خبرگزاری اسپوتنیک نیز طی یک گزارش ملاقاتهای اخیر وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات قزاقستان را پوشش داد و بر توسعه مناسبات ایران و آسیای مرکزی تاکید نمود. خبرگزاری آسیاپلاس اما تنها به پوشش سفر وزیر دفاع تاجیکستان به تهران و مساله صادرات احتمالی تسلیحات ایران به تاجیکستان در کنار فرایند استرداد زندانیان پرداخت.

خبرگزاری پرسا نیز با انتشار دو گزارش از ملاقاتهای وزرای دفاع ایران و تاجیکستان، ضمن اشاره به لغو تحریم های تسلیحاتی ایران توسط شورای امنیت، بر توافقات احتمالی دفاعی دو کشور تاکید نمود.

صفحه تاجیکی رادیو آزادی نیز صرفاً به انتشار خبری از سفر وزیر دفاع تاجیکستان به تهران و مبادلات انجام شده در حوزه زندانیان پرداخت. با این حال آزدا تی وی ضمن انتشار چند تحلیل در مورد ملاقاتهای مقامات دفاعی دو کشور، گزارش هایی نیز از سفر وزیر امور خارجه کشورمان به کشورهای آسیای مرکزی منتشر کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "بازتاب های سفر ظریف در رسانه های آسیای مرکزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازتاب های سفر ظریف در رسانه های آسیای مرکزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید