بیماری های تکامل سیستم عصبی با نشانگرهای زیستی پیش بینی می گردد

به گزارش وبلاگ روشن به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان حوزه علوم اعصاب شناختی در مجموعه ای از آزمایشگاه های فعال پژوهشی با عنوان نوروبیوم ایران در جستجوی نشانگرهای زیستی هستند که بتوان بر مبنای آنها فرایند تکامل مغز و شبکه های مربوط به شکل گیری زبان و گویش را آنالیز کرد.

بیماری های تکامل سیستم عصبی با نشانگرهای زیستی پیش بینی می گردد

جواد صفایی عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد درباره فعالیت های این مرکز علمی در حوزه علوم شناختی گفت: نوروبیوم ایران نام مجموعه ای از آزمایشگاه های پژوهشی فعال در حوزه علوم اعصاب شناختی است که در قالب یک گروه پیشران با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری و همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت خود را از ابتدای سال 1398 شروع نموده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: آزمایشگاه های گروه پیشران نوروبیوم ایران (3 واحد پژوهشی در دانشگاه فردوسی مشهد، یک واحد در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر و یک واحد در دانشگاه تبریز) در ارتباطی تنگاتنگ با آزمایشگاه دانشگاه UPJV فرانسه و با همکاری پروفسورفابریس والیوسدر جستجوی نشانگرهای زیستی هستند که بتوان بر مبنای آن فرایند تکامل مغز و شبکه های مربوط به شکل گیری زبان و گویش را آنالیز کرد.

وی گفت: این مطالعه از گروه سنی بچه ها زودرس (با همکاری بیمارستان قائم دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بیمارستان CHU Amiens فرانسه) شروع شده و تا سن نوجوانی ادامه دارد.

صفایی با بیان اینکه یافتن این نشانگرها در پیش بینی بیماری های مربوط به تکامل سیستم عصبی و به ویژه بیماری بیش فعالی همراه با نقصان توجه یاری می نماید، گفت: تشخیص زود هنگام این گروه از بیماری ها و اخذ استراتژی های مناسب در سنین اولیه رشد، نقش مهمی در ارتقای کیفیت زندگی بیماران مبتلا و نهایتا با توجه به شیوع آن، اقشار مختلف جامعه دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه نخستین سمپوزیوم بین المللی نوروبیوم هفته آخر آذرماه (23 الی 26 آذر ماه 1398) به میزبانی دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی برگزار می گردد، افزود: در این گردهمایی علمی بین المللی، کوشش خواهد شد تا ضمن معرفی پژوهش های جدید در حوزه علوم اعصاب شناختی، آخرین دستاوردهای علمی گروه نوروبیوم ایران به سمع و نظر اساتید و دانشجویان علاقه مند به حوزه علوم اعصاب شناختی برسد.

صفایی گفت: در این سمپوزیوم محققان گروه پژوهشی نوروبیوم ایران به بحث در حوزه تکامل سیستم عصبی می پردازند؛ روش ها و ابزارهای مختلف مطالعه تکامل سیستم عصبی مرکزی معرفی می شوند و همچنین تازه ها و نوآوری ها در این حوزه جهت آشنایی محققان و علاقه مندان ارائه می گردد.

وی افزود: در این سمپوزیوم اساتید این تیم پژوهشی به ارائه آخرین دستاوردهای خود در حوزه مشخصه سازی فعالیت های درون زا در مراحل تکامل جنینی، تکامل شبکه های موثر در پاسخ به محرک های صوتی خارجی، رابطه ساختار و عملکرد مغز در مراحل تکامل و همچنین ابزارهای توسعه داده شده جهت ارزیابی این عملکرد می پردازند و به علاوه نحوه تغییر ساز و کار شبکه های مغز در صورت بروز بیماری بیش فعالی نیز آنالیز خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بیماری های تکامل سیستم عصبی با نشانگرهای زیستی پیش بینی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری های تکامل سیستم عصبی با نشانگرهای زیستی پیش بینی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید