لاوروف: ناتو دنبال تسلط بر خاورمیانه است

به گزارش وبلاگ روشن، وزیر امور خارجه روسیه از ائتلاف ناتو به دلیل تهدید خواندن کشورش برای امنیت یورو آتلانتیک به جای پیشنهاد تبادل نظر انتقاد کرد.

لاوروف: ناتو دنبال تسلط بر خاورمیانه است

به گزارش وبلاگ روشن، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در سخنرانی در جریان اجلاس شورای وزرای امورخارجه سازمان امنیت و همکاری اروپا در براتیسلاوا خاطر نشان کرد: ناتو به دنبال آن است نه فقط در منطقه یورو آتلانتیک بلکه بر خاورمیانه مسلط گردد.

او اظهار کرد: ناتو به توسعه بی مهابای خود ادامه داده و زیر ساخت های نظامی این بلوک به سرعت در حال گسترش به سمت شرق و به نزدیکی مرزهای روسیه هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: همچنین ما شاهد تحریک دائمی تنش ها و ادامه اتهام زنی به روسیه و متهم کردنش به نیات تجاوزگرانه از سمت ناتو هستیم همه این اتفاقات همزمان با رکورد زدن ناتو در زمینه افزایش بودجه های نظامی و تصمیم اخیر این ائتلاف از بابت موضوع افزایش بودجه های نظامی طی نشست اخیر خود در لندن افتادند.

لاوروف تاکید نمود: حقایقی که ما می بینیم یک شرایط آشکار را نشان می دهد که ناتو خواهان تسلط یافتن هم بر حوزه یورو آتلانتیک است و چنان چه اقدامات ناتو در مناطق دیگر جهان را از جمله خاورمیانه مد نظر بگیریم باید بگوییم ناتو به دنبال تسلط بر خاورمیانه است.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: کشورش برای همه تهدیدهای مطرح شده از سوی ناتو پاسخی داشته و امنیت خود را بدون آن که وارد رقابت تسلیحاتی با این ائتلاف گردد تضمین خواهد نمود.

وی ادامه داد: ما پاسخی برای همه تهدیدهای ناتو و افزایش این تهدیدات به ویژه در زمانی که این ائتلاف مستقیما روسیه و چین را به عنوان اهداف این تهدیدها نام می برد داریم. ما می دانیم چطور می توانیم به این تهدیدها پاسخ دهیم و امنیت خود را بدون ورود به رقابت تسلیحاتی تضمین کنیم.

او انتقاد کرد از این که ناتو به جای پیشنهاد دادن گفت و گو به روسیه به دنبال مهار تجاوزگرانه این کشور است.

او یادآور شد که پیشنهاد روسیه برای کاستن از تنش ها در مرز خود با ناتو هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

در عین حال لاوروف اظهار امیدواری کرد که اجلاس موسوم به فرمت نرماندی در تاریخ 9 دسامبر با حضور رهبران اوکراین ، روسیه، فرانسه و آلمان که اولین نشست خود از سال 2016 رقم خواهد زد باعث تقویت اجرای توافق های مینسک برای اوکراین گردد.

لاوروف گفت: ما موضوع گفت و گو را یک اقدام اعتماد ساز مهم می داینم به ویژه در زمانی که تماس های بین ناتو و روسیه با اختلال رو به رو شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "لاوروف: ناتو دنبال تسلط بر خاورمیانه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لاوروف: ناتو دنبال تسلط بر خاورمیانه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید