محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به حذف رسوبات چاه های تزریقی پسآب در میادین نفتی شدند

به گزارش وبلاگ روشن، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر راهکاری نوین جهت شناسایی و حذف رسوبات چاه های تزریقی پسآب در میادین نفتی ارائه کردند.

محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به حذف رسوبات چاه های تزریقی پسآب در میادین نفتی شدند

به گزارش گروه فناوری وبلاگ روشن، مصطفی شجری دانش آموخته مقطع دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح مدلسازی تغییرات تزریق پذیری در فرآیند تزریق آب زائد در یک چاه به دلیل ته نشست رسوبات معدنی گفت: تزریق پسآب واحد های نمکزدایی میادین نفتی به درون چاه های مخصوص تزریق آب زائد سابقه ای کهن در صنعت نفت جهان دارد.

وی اضافه کرد: گرفتگی مداوم این چاه ها به دلیل تشکیل رسوبات معدنی و کاهش تزریق پذیری سنگ مخزن در ناحیه اطراف چاه از مهم ترین چالش های مرتبط با عملیات تزریق پسآب بوده و مسائل زیست محیطی ناشی از رهاسازی این آب ها در طبیعت بیانگر اهمیت ارتقای دانش فنی شناسایی و روش بهینه برطرف سازی این رسوبات است.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه برای نخستین بار مدلسازی دینامیک رسوبات معدنی در چاه های تزریقی پسآب با مدل های مختلف اجرا شده است، بیان نمود: این پژوهش در سه مقیاس آزمایشگاهی، میدانی و نرم افزاری انجام شد؛ که طی آن نوع رسوبات واقعی در مقیاس آزمایشگاهی با تست های استاتیک شناسایی شده و با مدلسازی نرم افزاری به مقیاس چاه و میدان تبدیل و رسوبات حاصله پیش بینی گشت. صحت مدل دریک چاه تزریقی پسآب در جنوب غرب ایران بررسی شده و روش بهینه حذف رسوبات حاصله هم ارائه گشت.

وی ادامه داد: ترکیب نرم افزار های کاربردی صنعتی با نرم افزار های کدنویسی و فرمولاسیون روابط و مواد برای اولین بار در دومقیاس مختلف، از چالش های مهم این طرح بوده است.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاربرد های نتایج این پروژه گفت: در صنعت نفت و عملیات بهره برداری از چاه های نفتی با روش ازدیاد برداشت جهت تداوم ارتقای تولید از چاه های نفتی با روش تزریق آب از چاه های مجاور می توان از نتایج این طرح بهره مند شد.

وی با اشاره به ویژگی های طرح اضافه کرد: نوآوری علمی و در عین حال کاملا عملیاتی بودن پروژه از اهم ویژگی های خاص طرح به تعداد می رود. دربخش مدلسازی نرم افزاری و آزمایشگاهی فعالیت های مختلفی اجرا شده، اما درخصوص قیاس مدل ها و بهینه سازی مدل های موجود برای نخستین بار اجرا شده است.

شجری با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: بزرگترین مزیت طرح، کاملا عملیاتی بودن پروژه در عین نوآوری علمی آن محسوب می شود.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاربرد های پروژه گفت: با توجه به اینکه بیشتر میادین نفتی کشور دارای چاه های تزریق پسآب بوده و کاهش میزان تزریق پذیری سنگ مخزن در ناحیه اطراف این چاه های تزریقی (هم در پروژه های EOR و هم در پروژه های دفع آب زائد) ناشی از تشکیل رسوبات معدنی بوده و سالیانه هزینه های سهمگینی جهت بهبود شرایط این چاه ها میشود، در عین حال مسائل زیست محیطی ناشی از رهاسازی این آب های آلوده در طبیعت بیانگر لزوم اجرای چنین طرح هایی در مقیاس آزمایشگاهی و نرم افزاری بوده و استفاده از نتایج حاصله در صنعت نفت و گاز از دو بُعد اقتصادی و زیست محیطی مفید فایده خواهد بود.

گفتنی است؛ استاد راهنمای این پروژه فریبرز رشیدی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به حذف رسوبات چاه های تزریقی پسآب در میادین نفتی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان دانشگاه امیرکبیر پیروز به حذف رسوبات چاه های تزریقی پسآب در میادین نفتی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید