پوتین قانون ماندن خود در قدرت تا سال 2036 را امضا کرد

به گزارش وبلاگ روشن، پوتین گفته بود که رفع محدودیت نامزدی مجدد او در انتخابات باعث خواهد شد تا همکارانش به جای جانشینی او بر روی کار خودشان متمرکز شوند.

پوتین قانون ماندن خود در قدرت تا سال 2036 را امضا کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قانونی را امضاء کرد که براساس آن می تواند تا سال 2036 میلادی در قدرت بماند.

به گزارش وبلاگ روشن به نقل از رویترز، قانون جدید به دنبال برگزاری همه پرسی تابستان سال گذشته در روسیه و رای گیری ماه مارس (اسفند) مجلس جنبه رسمی یافت.

براساس این قانون ولادیمیر پوتین 68 ساله می تواند تا 83 سالگی رئیس جمهوری باشد.

براساس قوانین قبلی پوتین باید در سال 2024 میلادی از قدرت کناره گیری می کرد اما قانون جدید به وی اجازه می دهد تا برای دو دوره ریاست جمهوری دیگر و تا سال 2036 در کاخ کرملین باقی بماند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه/ عکس: اسوشیتیدپرس

یورونیوز نوشت: او پیش از این در سال 2008 به علت ممنوعیت نامزدی اش برای مقام ریاست جمهوری پس از دو دوره متوالی، مقام نخست وزیری را برعهده گرفته بود. با این حال ولادیمیر پوتین پس از یک دوره ریاست جمهوری دیمیتری مدودف بار دیگر در سال 2012 به عالی ترین مقام کشورش بازگشت.

بنا به نتایج رسمی 77 درصد شرکت کنندگان در این همه پرسی به اصلاح قانون اساسی رای مثبت دادند. آمارهای رسمی همچنین از مشارکت 65 درصد واجدان شرایط در این همه پرسی حکایت داشت.

الکسی ناوالنی، منتقد سرشناس رئیس جمهوری روسیه که اکنون در زندان به سر می برد نتایج همه پرسی سال گذشته در این کشور را دروغی بزرگ توصیف کرده بود.

ولادیمیر پوتین گفته است که در آینده در مورد نامزدی اش در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 تصمیم گیری خواهد کرد. او در توجیه لزوم اصلاح قانون اساسی گفته بود که رفع محدودیت نامزدی مجدد او در انتخابات باعث خواهد شد تا اطرافیان و همکارانش به جای جانشینی او بر روی کار خودشان متمرکز شوند.

اصلاح قانون اساسی روسیه به رفع محدودیت نامزدی مجدد برای ولادیمیر پوتین محدود نمی شود. باور به پروردگار در قانون اساسی جدید به عنوان یکی از ارزش های اصلی مردم روسیه ذکر شده است. از سوی دیگر ازدواج نیز در جریان اصلاح قانون اساسی به پیوند دو فرد غیرهمجنس محدود خواهد شد.

ولادیمیر پوتین که طی بیش از دو دهه گذشته قدرت را در روسیه در دست داشته از زمان ژوزف استالین رهبر پیشین اتحاد جماهیر شوروی بیشترین دوره زمامداری را در روسیه تجربه کرده است.

منبع: عصر ایران

به "پوتین قانون ماندن خود در قدرت تا سال 2036 را امضا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین قانون ماندن خود در قدرت تا سال 2036 را امضا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید